Wednesday’s high school soccer schedule | TribLIVE.com
TribLive Logo
| Back | Text Size:
https://archive.triblive.com/news/wednesdays-high-school-soccer-schedule/

Here are the high school schedule for games to be played Wednesday, Oct. 1.

Boys soccer

WPIAL

Class AA

Section 4

Hopewell at Blackhawk, 7 p.m.

City League

Alderdice at Perry, 3 p.m.; Brashear at Carrick, 8 p.m.; Westinghouse at Schenley, 3 p.m.

Non-Section

Penn-Trafford at Franklin Regional, 8 p.m.; West Allegheny at Avonworth, 7:30 p.m.

Girls soccer

WPIAL

Class AAA

Section 1

Franklin Regional at Derry Area, 4 p.m.; Indiana at Hempfield, 7 p.m.; Latrobe at Penn-Trafford, 7:30 p.m.; Norwin at Greensburg Salem, 4 p.m.

Section 2

Knoch at Butler, 7:30 p.m.; Mars at North Allegheny, 7:45 p.m.; Pine-Richland at North Hills, 7:45 p.m.; Seneca Valley at Shaler, 7:30 p.m.

Section 3

Gateway at Fox Chapel, 7 p.m.; Hampton at Woodland Hills, 3:30 p.m.; Penn Hills at Highlands, 7 p.m.; Plum at Kiski Area, 4 p.m.

Section 4

Bethel Park at Keystone Oaks, 7 p.m.; McKeesport at Peters Township, 7:30 p.m.; Thomas Jefferson at Baldwin, 7:30 p.m.

Section 5

Mt. Lebanon at Canon-McMillan, 7:30 p.m.; Upper St. Clair at Ringgold, 7:30 p.m.; West Mifflin at Elizabeth Forward, 7:30 p.m.

Section 6

Belle Vernon at Albert Gallatin, 7 p.m.; Laurel Highlands at Southmoreland, 7 p.m.; Waynesburg Central at Uniontown, 7:30 p.m.; Yough at Connellsville, 7:30 p.m.

Section 7

Ambridge at Moon, 7:30 p.m.; Blackhawk at West Allegheny, 7:30 p.m.

Class AA

Section 1

Bentworth at Chartiers-Houston, 7 p.m.; Beth-Center at South Park, 7:30 p.m.

Section 2

Avonworth at Center, 7:30 p.m.; Quaker Valley at Ellwood City, 4 p.m.; Vincentian Academy at Sewickley Academy, 4:15 p.m.

Section 3

Burrell at Deer Lakes, 7:30 p.m.; Valley at Springdale, 7 p.m.

Section 4

Carlynton at Serra Catholic, 7 p.m.; North Catholic at Bishop Canevin, 3:45 p.m.; Steel Valley at South Allegheny, 3:30 p.m.

Section 5

Beaver Area at Mohawk, 4 p.m.; New Brighton at Quigley, 3:45 p.m.

Section 6

East Allegheny at Greensburg Central Catholic, 7 p.m.; Monessen at Mount Pleasant, 7 p.m.; St. Joseph at Geibel, 4 p.m.

Non-Section

Ellis School at OLSH, 7 p.m.; McGuffey at Trinity, 7:30 p.m.

Copyright ©2019— Trib Total Media, LLC (TribLIVE.com)