Archive

High school scores, schedules for Jan. 23, 2019 | TribLIVE.com
High School Scores Schedule

High school scores, schedules for Jan. 23, 2019

671516ptrHSscores

High schools

Basketball

Boys

Wednesday’s results

WPIAL

Class 3A

Section 2

North Catholic 75, Carlynton 36

Nonsection

Armstrong 58, Freeport 47

Beaver Falls 72, Beaver 51

Beth-Center 91, Mapletown 24

East Allegheny 43, Jeannette 42

Jefferson-Morgan 52, Bentworth 46

Keystone Oaks 64, Hopewell 42

Monessen 56, Washington 48

Sewickley Academy 69, Kiski School 62

Thursday’s schedule

WPIAL

Class 3A

Section 2

Fort Cherry at Freedom, 6:30 p.m.

Nonsection

California at Yough, 7:30 p.m.

Independent

SWCAC

Cheswick Christian at Aquinas Academy, 5:30 p.m.

District 6

Heritage

Ligonier Valley at Homer-Center, 7:30 p.m.; Purchase Line at West Shamokin, 6:15 p.m.; United at Saltsburg, 7 p.m.

Girls

Wednesday’s results

WPIAL

Class A

Section 2

Avella 56, Geibel 11

Nonsection

Apollo-Ridge 69, St. Joseph 4

Belle Vernon 65, Laurel Highlands 52

Brownsville 60, Frazier 58

East Allegheny 61, Jeannette 21

Franklin Regional 60, Baldwin 54

Freeport 62, Armstrong 44

South Fayette 73, Allderdice 65

District 6

Heritage

Blairsville 65, Ligonier Valley 46

United 67, Saltsburg 49

Nonsection

Berlin-Brothersvalley 65, Homer-Center 40

Thursday’s schedule

All games start at 7:30 p.m. unless stated otherwise

WPIAL

Class 6A

Section 1

Fox Chapel at North Allegheny; Shaler at North Hills

Section 2

Connellsville at Baldwin; Hempfield at Canon-McMillan; Mt. Lebanon at Bethel Park; Upper St. Clair at Peters Township

Class 5A

Section 1

Chartiers Valley at Thomas Jefferson; Lincoln Park at South Fayette; Trinity at Montour; West Allegheny at Moon

Section 2

Gateway at Armstrong; Kiski Area at Hampton; Plum at Mars

Section 3

Oakland Catholic at Albert Gallatin; Penn Hills at Latrobe; Uniontown at Penn-Trafford; Woodland Hills at Laurel Highlands

Class 4A

Section 1

Apollo-Ridge at Indiana; Burrell at Freeport, 6 p.m.; Greensburg Salem at Knoch; Highlands at North Catholic

Section 2

Ambridge at Central Valley; Blackhawk at Hopewell; New Castle at Keystone Oaks

Section 3

McKeesport at Elizabeth Forward; Mt. Pleasant at Belle Vernon; Southmoreland at Yough, 6 p.m.; West Mifflin at Ringgold

Class 3A

Section 1

Ellwood City at Avonworth; Mohawk at Beaver Falls; Neshannock at Freedom; Riverside at Beaver

Section 2

Beth-Center at Washington; Brownsville at McGuffey; South Park at Charleroi; Waynesburg at Seton LaSalle

Section 3

Carlynton at Deer Lakes; East Allegheny at Derry, 7 p.m.; South Allegheny at Shady Side Academy; Steel Valley at Valley

Class 2A

Section 1

Aliquippa at Laurel; New Brighton at Sto-Rox; OLSH at Shenango, 7 p.m.; South Side Beaver at Northgate

Section 2

Brentwood at Springdale, 6 p.m.; Jeannette at Riverview; Serra at Winchester Thurston

Section 3

Bentworth at Burgettstown; Carmichaels at Fort Cherry; Frazier at Bishop Canevin

Class A

Section 1

Quigley Catholic at Sewickley Academy, 7 p.m.; Rochester at Union; Vincentian Academy at Eden Christian

Section 2

California at Geibel; Jefferson-Morgan at West Greene, 7 p.m.; Monessen at Avella

Section 3

Greensburg Central Catholic at Aquinas Academy, 7 p.m.; Leechburg at Clairton, 6 p.m.; St. Joseph at Propel Andrew Street

Nonsection

Mapletown at Hundred (W. Va.), 7 p.m.; Propel Braddock Hills at Nazareth Prep, 5:30 p.m.; Quaker Valley at Cornell

District 8

City League

Nonsection

Propel Montour at Carrick, 4:30 p.m.

Bowling

Boys

Wednesday’s results

WPIBL

Butler 7, Seneca Valley 0

Carlynton 7, West Allegheny 0

Franklin Regional 4, Penn-Trafford 3

Freeport 7, Burrell 0

Quaker Valley 5, Hampton 2

Girls

Wednesday’s results

WPIBL

Burrell 7, Freeport 0

Butler 7, Seneca Valley 0

Carlynton 7, West Allegheny 0

Penn-Trafford 7, Franklin Regional 0

Quaker Valley 7, Hampton 0

Hockey

Thursday’s schedule

PIHL

Class 3A

Canon-McMillan at Bethel Park, 9 p.m.; Mt. Lebanon at Cathedral Prep, 8:30 p.m.

Class 2A

Quaker Valley at Armstrong, 7 p.m.

Class A

Deer Lakes at Freeport, 9 p.m.; Fox Chapel at Blackhawk, 6:45 p.m.; Kiski Area at Greensburg Salem, 9:15 p.m.; South Park at Wheeling Park, 6:30 p.m.

Division II

Carrick at Morgantown, 7:30 p.m.; Connellsville at Bishop Canevin, 8 p.m.

Swimming

Boys

Wednesday’s result

WPIAL

Class 2A

Section 5

Belle Vernon 97, South Park 73

Girls

Wednesday’s result

WPIAL

Class 2A

Section 5

Belle Vernon 80, South Park 79

Wrestling

Wednesday’s results

WPIAL

Section team tournaments

Class 3A

Section 1

Semifinals

At Kiski Area

Hempfield 40, Norwin 19

Kiski Area 57, Greensburg Salem 15

Championship

Kiski Area 40, Hempfield 24

Consolation

Norwin 38, Greensburg Salem 33

Fifth-place match

At Franklin Regional

Franklin Regional 43, Latrobe 27

Section 2

Semifinals

At Thomas Jefferson

Connellsville 50, Mt. Lebanon 30

Thomas Jefferson 44, Peters Township 25

Championship

Thomas Jefferson 35, Connellsville 33

Consolation

Mt. Lebanon 36, Peters Township 32

Fifth-place match

At West Mifflin

West Mifflin 35, Upper St. Clair 30

Section 3

Semifinals

At Seneca Valley

North Allegheny 34, Butler 33

Seneca Valley 62, Hampton 6

Championship

Seneca Valley 56, North Allegheny 18

Consolation

Butler 49, Hampton 18

Fifth-place match

At Indiana

Indiana 36, Armstrong 30

Section 4

Semifinals

At Canon-McMillan

Canon-McMillan 60, Trinity 15

Waynesburg 56, South Fayette 18

Championship

Canon-McMillan 42, Waynesburg 25

Consolation

Trinity 48, South Fayette 36

Fifth-place match

At West Allegheny

Chartiers Valley 39, West Allegheny 37

Class 2A

Section 1

Semifinals

At Burgettstown

Beth-Center 54, Washington 15

Burgettstown 40, McGuffey 30

Championship

Burgettstown 39, Beth-Center 34

Consolation

McGuffey 54, Washington 12

Fifth-place match

At South Park

South Park 39, Bentworth 24

Section 2

Semifinals

At Freedom

Keystone Oaks 46, Laurel 34

Quaker Valley 36, Freedom 35

Championship

Quaker Valley 43, Keystone Oaks 33

Consolation

Freedom 39, Laurel 12

Fifth-place match

At Beaver

Hopewell 46, Beaver 30

Section 3

Semifinals

At Burrell

Burrell 45, Elizabeth Forward 24

Derry 60, Valley 19

Championship

Burrell 46, Derry 14

Consolation

Elizabeth Forward 60, Valley 24

Fifth-place match

At Highlands

Southmoreland 45, Highlands 24

* Top five teams in each section advance to WPIAL team tournament.

Nonsection

Allderdice 42, Summit Academy 21

Ambridge 56, Blackhawk 12

Carrick 69, Baldwin 12

Wednesday’s summaries

WPIAL

Section team tournaments

Class 3A

Section 1

Semifinals

At Kiski Area

Kiski Area 57, Greensburg Salem 15

106: Antonio Giordano (KA) wbf

113: Julian Jones (KA) wbf

120: Nico Williams (GS) wbf

126: Dom Giordano (KA) d. Mason Jobe, 6-4

132: Darren Miller (KA) p. Colt Rubrecht, 1:55

138: Dajauhn Hertzog (GA) d. Sammy Starr, 10-7

145: Jared Curcio (KA) d. Derek Deforrest, 2-0

152: Cam Connor (KA) p. Ian Ewing, 1:20

160: Jack Blumer (KA) p. Sage Parsley, 3:07

170: Dylan Mullen (KA) p. Jacob Alwine, 3:00

182: Nick Delp (KA) p. Caleb Chismar, 3:45

195: John Meyers (GS) p. Hunter Dilts, 3:20

220: Jack Dilts (KA) p. Trent Patrick, 1:27

285: Stone Joseph (KA) d. Billy McChesney, 3-2 (TB2)

*Match started at 182 pounds

Hempfield 40, Norwin 19

106: Briar Priest (H) m.d. Conner Henning, 15-1

113: Kyle Burkholder (H) p. Luke Passarelli, 0:39

120: Kurtis Phipps (N) d. Ethan Berginc, 9-5

126: Nolan Daerr (H) d. Kris Oddo, 7-4

132: John Altieri (N) m.d. Jared Brean, 9-0

138: Ty Linsenbigler (H) p. Andrew Yuscinsky, 1:00

145: Frankie Gill (N) d. Zack Berginc, 4-0

152: Trevor Verkleeren (H) d. Chase Kranitz, 5-3 (OT)

160: Bryce Long (N) d. Magnus Speal, 5-3

170: Julian Chillinsky (H) p. Josh Page, 1:54

182: Clayton Morris (N) d. Daniel Beck, 5-1

195: Justin Cramer (H) p. Jon Ireland, 3:52

220: Ryan Weinzen (N) d. Dillon Ferretti, 5-1

285: Isaiah Vance (H) p. Zach Cypher, 0:57

*Match started at 182 pounds

Championship

At Kiski Area

Kiski Area 40, Hempfield 24

106: Briar Priest (H) d. Antonio Giordano, 10-4

113: Kyle Burkholder (H) wbf

120: Ethan Berginc (H) d. Julian Jones, 5-0

126: Nolan Daerr (H) d. Dom Giordano, 8-6

132: Darren Miller (KA) m.d. Jared Brean, 14-4

138: Ty Linsenbigler (H) d. Sammy Starr, 11-9

145: Collin Murray (KA) p. Zack Berginc, 2:17

152: Enzo Morlacci (KA) d. Trevor Verkleeren, 2-1 (UTB)

160: Cam Connor (KA) p. Magnus Speal, 1:15

170: Jack Blumer (KA) Julian Chillinsky, 1:14

182: Nick Delp (KA) p. Daniel Beck, 0:12

195: Brayden Roscosky (KA) d. Justin Cramer, 3-2

220: Troy Kuhn (KA) p. Dillon Ferretti, 5:38

285: Isaiah Vance (H) p. Stone Joseph, 0:10

Records: KA (11-0), H (12-2)

*Match started at 195 pounds

Consolation

Norwin 38, Greensburg Salem 33

106: Conner Henning (N) wbf

113: Luke Passarelli (N) wbf

120: Kurtis Phipps (NP p. Nico Williams, 0:32

126: Cody Kaufman (GS) t.d. Colton Minerva, 15-0 (3:30)

132: John Altieri (N) t.f. Maon Jobe, 16-0 (3:28)

138: Colt Rebrecht (GS) m.d. Andrew Yuscinsky, 12-3

145: Dajauhn Hertzog (GS) d. Chase Kranitz, 7-2

152: Ian Ewing (GS) p. Luke Merkovsky, 1:57

160: Bryce Long (N) wbf

170; Sage Parsley (GS) d. Josh Page, 4-2

182: Clayton Morris (N) d. Caleb Chismar, 6-2

195: John Meyers (GS) p. Jon Ireland, 0:27

220: Ryan Weinzen (N) p. Joe Gongaware, 0:42

285: Trent Patrick (GS) p. Zach Cypher, 0:53

Records: N (9-3), GS (6-4)

*Match started at 195 pounds

Fifth-place consolation

At Franklin Regional

Franklin Regional 43, Latrobe 27

106: Carter Dibert (FR) t.f. Nate Cochran, 18-1

113: Finn Solomon (FR) m.d. Marino Angelicchio, 18-5

120: Garrett Thompson (FR) m.d. Gabe Golden, 8-0

126: Colton Camacho (FR) p. Enzo Angelicchio, 3:28

132: Gabe Willochell (L) p. Nathan Lieu, 1:05

138: Zach McCann (FR) p. Payton Henry, 5:00

145: Jack Pletcher (L) d. Mario Samic, 4-3

152: Mason Spears (FR) p. Ricky Armstrong, 0:34

160: Christo Marion (FR) d. Mitch Tryon, 8-4

170: Logan Zitterbart (L) p. Jacob Brand, 2:55

182: Charlie Hough (FR) d. AJ Rock, 4-2

195: Logan Scherff (L) p. Austin Vance, 3:43

220: Tyler Ross (L) p. Sam Alamini, 0:59

285: Dylan Singleton (FR) p. Hayden Piper, 1:09

Records: FR (4-2), L (4-3)

*Match started at 220

Class 2A

Section 3

Semifinals

At Burrell

Burrell 45, Elizabeth Forward 24

106: Aaron Edwards (B) wbf

113: Ryan Michaels (EF) p. Nicholas Salermo, 3:55

120: Ian Oswalt (B) p. Donavan Woytsek, 0:38

126: Trent Valovchik (B) d. Dylan Bruce, 4-2

132: Ben Richenbach (EF) wbf

138: Colby Christie (B) wbf

145: AJ Corrado (B) d. Noah Hunnell, 7-4

152: Chris Bruce (EF) d. Noah Linderman, 5-2

160: Dominic Holmes (B) p. Nick Hunnell, 4:58

170: Austin Mele (B) wbf

182: Daniel McCarthy (B) p. Charles Buchina, 0:05

195: Ricky Feroce (B) d. Ethan Cain, 4-3, OT, UTB

220: RJ Buchina (EF) p. Mason Slahtovsky, 1:47

285: Nathan Homa (EF) d. Jacob Bell, 4-3

*Match started at 113 pounds

Derry 60, Valley 19

106: Colton Mcallen (D) p. Micah Hughes, 0:28

113: Travis Lasko (V) m.d. Kace Sabedra, 13-5

120: Xavier Merlin (D) wbf

126: Tyler Cymmerman (D) p. Kain Stone, 2:44

132: Jason Baker (D) wbf

138: Nicholas Reeping (D) p. Mikayla Sanchez, 1:04

145: Garret Lenhart (D) p. Evan McGinnis, 1:44

152: Trey Weinell (D) wbf

160: Eric Catone (D) wbf

170: Noah Hutcherson (V) p. Michael Kelly, 0:24

182: Brayden Mickinac (D) wbf

195: Andrew Hill (V) d. David Smith, 9-7

220: Dominic DeLuca (D) wbf

285: Dave Schuffert (V) wbf

*Match started at 113 pounds

Championship

Burrell 46, Derry 14

106: Colton McCallum (D) d. Shawn Szymanski, 10-3

113: Kace Sabedra (D) d. Aaron Edwards, 3-1

120: Nicholas Salerno (B) m.d. Xavier Merlin, 13-0

126: Ian Oswalt (B) d. Ty Cymmerman, 5-2

132: Jason Baker (D) d. Trent Valovcik, 2-0

138: AJ Corrado (B) p. Nicholas Reeping, 4:21

145: Noah Linderman (B) d. Garret Lenhart, 8-4

152: Dominic Holmes (B) d. Trey Weinell, 5-3

160: Austin Mele (B) p. Eric Catone, 4:48

170: Daniel McCarthy (B) p. Michael Kelly, 0:32

182: Ricky Feroce (B) d. Brayden Mickinac, 14-7

195: Mason Slahtovsky (B) p. David Smith, 0:51

220: Dom DeLuca (D) p. Jason Templar (D), 0:16

285: Jacob Bell (B) wbf

Records: B (7-2), D (10-4)

*Match started at 120 pounds

Fifth-place consolation

At Highlands

Southmoreland 45, Highlands 24

106: Brian Randolph (H) m.d. Austin Hunker, 11-0

113: No match

120: Jrake Burford (H) t.f. Jason Bloom, 16-0

126: Evan Henry (H) d. Andrew Johnson, 8-5

132: Chad Miller (S) wbf

138: Blake Clark (H) p. Tristen Lapinski, 0:32

145: Nick Yeskey (S) p. Charles DiAngelo, 3:40

152: Austin McBeth (S) t.f. Tyler Thompson, 16-0

160: Josh Thoma (S) p. Jake Taliana, 3:53

170: Brock White (H) p. Kullen McCoy, 0:58

182: Anthony Govern (S) p. Ethan Jones, 1:52

195: Brandon Peterson (S) wbf

220: Brett Huffman (S) d. Jeremiah Saunders, 10-2

285: Colt Harper (S) p. Jeremiah Nelson, 0:41

Records: SM (8-2), H (7-9)

*Match started at 132 pounds

Thursday’s schedule

WPIAL

Nonsection

Burgettstown at Carlynton, 7 p.m.; Carrick at Indiana, 7 p.m.

To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.

Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.