Archive

High school scores, schedules for Jan. 25, 2019 | TribLIVE.com
High School Scores Schedule

High school scores, schedules for Jan. 25, 2019

680600ptrHSscores

High schools

Basketball

Boys

Friday’s results

WPIAL

Class 6A

Section 1

Butler 72, North Hillls 59

Pine-Richland 72, North Allegheny 59

Seneca Valley 67, Central Catholic 57

Section 2

Mt. Lebanon 70, Canon-McMillan 50

Peters Township 79, Bethel Park 71

Upper St. Clair 90, Baldwin 38

Section 3

Connellsville 59, Norwin 56 (OT)

Fox Chapel 62, Hempfield 44

Latrobe 87, Penn-Trafford 51

Class 5A

Section 1

Albert Gallatin 72, McKeesport 67

Penn Hills 63, Laurel Highlands 42

Woodland Hills 61, Greensburg Salem 56

Section 2

Chartiers Valley 68, Thomas Jefferson 54

Montour 68, West Allegheny 61

Moon 44, South Fayette 33

West Mifflin 77, Trinity 76

Section 3

Hampton 60, Plum 42

Kiski Area 58, Armstrong 50

Mars 58, Franklin Regional 53

Shaler 82, Indiana 59

Class 4A

Section 1

Derry 71, Mt. Pleasant 59

Highlands 62, Freeport 36

Knoch 56, Yough 48

Section 2

Ambridge 69, New Castle 49

Blackhawk 71, Hopewell 45

Quaker Valley 49, Central Valley 47

Section 3

South Park 66, Elizabeth Forward 65

Uniontown 95, Belle Vernon 52

Waynesburg 53, Ringgold 50

Class 3A

Section 1

Beaver Falls 77, Ellwood City 47

Lincoln Park 74, New Brighton 39

Neshannock 77, Aliquippa 65

Section 2

Avonworth 63, Carlynton 58

North Catholic 66, Seton LaSalle 49

Section 3

East Allegheny 50, Burrell 37

Steel Valley 90, South Allegheny 80 (3OT)

Valley 61, Shady Side Academy 56

Section 4

Charleroi 55, Frazier 49

McGuffey 55, Southmoreland 47

Washington 73, Brownsville 31

Class 2A

Section 1

Apollo-Ridge 52, Northgate 43

Propel Braddock Hills 55, Riverview 39

Sto-Rox 83, Summit Academy 58

Winchester Thurston 77, Springdale 61

Section 2

Brentwood 63, Carmichaels 48

Jeannette 90, Bentworth 35

Serra 78, Chartiers-Houston 34

Section 3

OLSH 83, Burgettstown 47

Shenango 81, Sewickley Academy 77

South Side Beaver 54, Mohawk 53

Class A

Section 1

Cornell 86, Rochester 31

Eden Christian 61, Quigley 45

Nazareth Prep 82, Western Beaver 39

Vincentian Academy 67, Union 54

Section 2

Avella 57, West Greene 47

Geibel 84, Mapletown 44

Monessen 62, Bishop Canevin 52

Section 3

Greensburg Central Catholic 73, Trinity Christian 29

Imani Christian 37, Propel Andrew Street 36

St. Joseph 69, Clairton 52

Nonsection

Beaver 57, Keystone Oaks 55

Beth-Center 60, Jefferson-Morgan 40

Deer Lakes 97, Propel Montour 39

Freedom 61, Riverside 60

Laurel 69, Leechburg 46

Saturday’s schedule

WPIAL

PBC Hall of Fame Classic

At Montour

Aliquippa vs. Allderdice, 7:30 p.m.; Chartiers Valley vs. Sewickley Academy, 4:30 p.m.; North Allegheny vs. Montour, 6 p.m.; OLSH vs. Seton LaSalle, 1:30 p.m.; Quaker Valley vs. Knoch, 3 p.m.

At Moon

Blackhawk vs. North Hills, 1:30 p.m.; Woodland Hills vs. Seneca Valley, 3 p.m.; South Side Beaver vs. Monessen, noon

Shootout at Seton Hill University

Jeannette vs. Penn-Trafford, 8 p.m.; Serra Catholic vs. Penn Hills, 5 p.m.; Greensburg Salem vs. Greensburg Central Catholic, 6:30 p.m.

WPIAL

Class 5A

Section 2

Trinity vs. Moon, 4:30 p.m.

Class A

Section 1

Cornell at Eden Christian, noon; Rochester at Quigley Catholic, 11 a.m.

Nonsection

Baldwin at Plum, 2:30 p.m.; Ellwood City at Shenango, 7:30 p.m.; Freeport at South Park, 1:30 p.m.; Geibel at Trinity Christian, 1:30 p.m.; Laurel at Mercer, 7:30 p.m.; Norwin at Gateway, 1:30 p.m.; Penns Manor at Derry, 1:30 p.m.; Waynesburg at Fort Cherry, 2:30 p.m.

Sunday’s schedule

WPIAL

PBC Hall of Fame Classic

At Montour

Ambridge vs. Mars. 4:30 p.m.; Canon-McMillan vs. Pine-Richland, 1:30 p.m.; Lincoln Park vs. Highlands, 6 p.m.; Sto-Rox vs. Beaver Falls, 3 p.m.; Vincentian Academy vs. Valley, noon

Girls

Friday’s results

WPIAL

Class 6A

Section 1

Norwin 63, Seneca Valley 48

Pine-Richland 53, Butler 49 (2OT)

Nonsection

Avonworth 66, Chartiers-Houston 33

Ellis School 59, Propel Braddock Hills 7

Penn-Trafford 63, North Hills 32

West Greene 69, Beth-Center 35

Jefferson-Morgan at Beth-Center, ppd.

District 6

Heritage

Blairsville 47, United 42

Penns Manor 70, West Shamokin 36

Saturday’s schedule

WPIAL

Joey Fabus Memorial Classic

At Bethel Park

North Catholic vs. Upper St. Clair, 2 p.m.; Seneca Valley vs. Peters Township, 4 p.m.; West Allegheny vs. Bethel Park, 6 p.m.; Brashear vs. Carlynton, noon

Shootout at Seton Hill University

Norwin vs. Hempfield, 3:30 p.m.; Greensburg Central Catholic vs. Greensburg Salem, 2 p.m.

WPIAL

Nonsection

Ambridge at Neshannock, 1:30 p.m.; Cornell at Burgettstown, 1:30 p.m.; Vincentian Academy at Shaler, 12:30 p.m.

Diving

Friday’s results

Westmoreland County Coaches Association championships

At Derry

Boys

1. Logan Sherwin, Penn-Trafford, 546.65; 2. Mason Fishell, Franklin Regional, 496.20; 3. Grant Drexler, Hempfield, 390.35; 4. Cameron Washburn, Derry, 367.40; 5. Xander Lentz, Penn-Trafford, 364.50; 6. Carson Yohe, Franklin Regional, 333.75

Girls

1. Paige Kalik, Penn-Trafford, 515.95; 2. Jordyn Miller, Latrobe, 422.15; 3. Lauren Bisignani, Latrobe, 361.25; 4. Alison Cowan, Derry, 351.30; 5. Elissa Novelli, Franklin Regional, 336.35; 6. Julia Perry, Franklin Regional, 323.70

Wrestling

WPIAL Team Tournaments

Class 3A

Preliminary round

Monday’s schedule

At Canon-McMillan

Hampton vs. Chartiers Valley, 6 p.m.; Peters Township vs. Franklin Regional, 7:15 p.m.; South Fayette vs. Indiana, 6 p.m.; West Mifflin vs. Trinity, 7:15 p.m.

First round (quarterfinal matches to follow)

Wednesday’s schedule

All first round matches start at 6 p.m.

At Kiski Area

North Allegheny vs. Connellsville; South Fayette/Indiana-winner vs. Kiski Area

At Canon-McMillan

Thomas Jefferson vs. Greensburg Salem; Peters Township/Franklin Regional-winner vs. Canon-McMillan

At Hempfield

Hampton/Chartiers Valley-winner vs. Hempfield; Mt. Lebanon vs. Waynesburg

At Seneca Valley

Norwin vs. Butler; West Mifflin/Trinity-winner vs. Seneca Valley

Semifinals and championship

Saturday at Norwin, 4 and 6 p.m.

Class 2A

First round (quarterfinal matches to follow)

Wednesday’s schedule

All first round matches start at 6 p.m.

At Burrell

McGuffey vs. Keystone Oaks

Bye: Burrell

At Beth-Center

Derry vs. South Park; Southmoreland vs. Beth-Center

At Quaker Valley

Quaker Valley vs. Valley; Laurel vs. Elizabeth Forward

At Burgettstown

Freedom vs. Washington; Hopewell vs. Burgettstown

Semifinals and championship

Saturday at Chartiers-Houston, noon and 2 p.m.

To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.

Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.