Archive

High school scores, schedules for Jan. 28, 2019 | TribLIVE.com
High School Scores Schedule

High school scores, schedules for Jan. 28, 2019

688568ptrHSscores

High schools

Basketball

Boys

Monday’s results

WPIAL

Nonsection

Brownsville 56, West Greene 32

Carmichaels 58, Avella 34

Yough 79, Bentworth 37

Winchester Thurston 79, Propel Montour 46

District 6

Nonsection

Ligonier Valley 68, Allegany (Md.) 56

Tuesday’s schedule

All games start at 7:30 p.m. unless stated otherwise

WPIAL

Class 6A

Section 1

Central Catholic at North Allegheny; North Hills at Seneca Valley; Pine-Richland at Butler

Section 2

Mt. Lebanon at Bethel Park; Peters Township at Baldwin; Upper St. Clair at Canon-McMillan

Section 3

Hempfield at Penn-Trafford; Latrobe at Connellsville; Norwin at Fox Chapel

Class 5A

Section 1

Albert Gallatin at Woodland Hills; Greensburg Salem at Penn Hills; Laurel Highlands at Gateway

Section 2

Moon at Trinity; South Fayette at West Allegheny; Thomas Jefferson at Montour, 6 p.m.; West Mifflin at Chartiers Valley

Section 3

Armstrong at Mars; Hampton at Shaler; Indiana at Kiski Area; Plum at Franklin Regional

Class 4A

Section 1

Highlands at Knoch; Mt. Pleasant at Freeport, 6 p.m.; Yough at Derry

Section 2

Central Valley at Beaver; Hopewell at Ambridge; New Castle at Quaker Valley

Section 3

South Park at Belle Vernon; Uniontown at Ringgold; Waynesburg at Elizabeth Forward

Class 3A

Section 1

Aliquippa at Riverside; Beaver Falls at Lincoln Park; New Brighton at Neshannock

Section 2

Avonworth at Keystone Oaks; Freedom at Carlynton; North Catholic at Fort Cherry

Section 3

Burrell at Deer Lakes; Steel Valley at East Allegheny; Valley at South Allegheny

Section 4

Charleroi at Southmoreland; McGuffey at Beth-Center; Washington at Frazier, 7 p.m.

Class 2A

Section 1

Riverview at Northgate; Springdale at Propel Braddock Hills; Sto-Rox at Winchester Thurston; Summit Academy at Apollo-Ridge

Section 2

Brentwood at Chartiers-Houston; Jeannette at Carmichaels; Serra Catholic at California

Section 3

Mohawk at Burgettstown; OLSH at Laurel; Sewickley Academy at South Side Beaver

Class A

Section 1

Cornell at Eden Christian; Nazareth Prep at Quigley Catholic; Union at Rochester; Vincentian Academy at Western Beaver

Section 2

Avella at Mapletown; Bishop Canevin at Jefferson-Morgan, 7 p.m.; Geibel at Monessen, 7 p.m.

Section 3

Clairton at Imani Christian; Greensburg Central Catholic at Leechburg; Propel Andrew Street at Trinity Christian

Nonsection

Saltsburg at St. Joseph

Girls

Monday’s results

WPIAL

Class 6A

Section 1

Butler 55, North Hills 46

Fox Chapel 41, Shaler 29

Seneca Valley 46, Pine-Richland 20

Section 2

Canon-McMillan 59, Connellsville 48

Hempfield 57, Upper St. Clair 52

Mt. Lebanon 70, Baldwin 50

Peters Township 61, Bethel Park 41

Class 5A

Section 1

Chartiers Valley 67, Trinity 55

South Fayette 50, Moon 43

Thomas Jefferson 80, Lincoln Park 40

West Allegheny 63, Montour 41

Section 2

Franklin Regional 54, Mars 45

Section 3

Latrobe 91, Laurel Highlands 56

Oakland Catholic 71, Penn-Trafford 39

Class 4A

Section 1

Apollo-Ridge 43, Knoch 36

Greensburg Salem 73, Highlands 19

Indiana 51, Burrell 38

North Catholic 71, Freeport 37

Section 2

Blackhawk 81, Keystone Oaks 57

Central Valley 60, New Castle 40

Quaker Valey 50, Hopewell 29

Section 3

Belle Vernon 59, Yough 17

Elizabeth Forward 69, West Mifflin 47

McKeesport 68, Mt. Pleasant 37

Southmoreland 47, Ringgold 35

Class 3A

Section 1

Avonworth 48, Beaver 43

Beaver Falls 38, Riverside 31

Mohawk 63, Freedom 36

Neshannock 58, Ellwood City 38

Section 2

Beth-Center 40, Brownsville 36

Seton LaSalle 50, McGuffey 47

South Park 71, Waynesburg 31

Washington 57, Charleroi 14

Section 3

Carlynton 58, South Allegheny 29

Deer Lakes 50, Steel Valley 29

East Allegheny 70, Valley 40

Shady Side Academy 55, Derry 34

Class 2A

Section 1

Aliquippa 46, Sto-Rox 24

Laurel 43, OLSH 42

Shenango 46, Northgate 44

South Side Beaver 68, New Brighton 19

Section 2

Brentwood 73, Jeannette 31

Riverview 41, Winchester Thurston 35

Serra 71, Ellis School 62

Section 3

Bishop Canevin 78, Carmichaels 18

Chartiers-Houston 32, Fort Cherry 30

Frazier 56, Burgettstown 35

Class A

Section 1

Quigley Catholic 54, Union 32

Rochester 69, Eden Christian 25

Sewickley Academy 65, Cornell 13

Section 2

Avella 50, California 44

Jefferson-Morgan 37, Geibel 23

West Greene 68, Mapletown 35

Section 3

Aquinas Academy 33, St. Joseph 12

Clairton 47, Propel Andrew Street 18

Greensburg Central Catholic 73, Leechburg 30

Nonsection

Westinghouse 50, Imani Christian 12

District 6

Heritage

West Shamokin 67, Northern Cambria 22

Tuesday’s schedule

WPIAL

Class 6A

Section 1

North Allegheny at Norwin, 7:30 p.m.

Class 5A

Section 2

Armstrong at Plum, 7:30 p.m.; Hampton at Gateway, 6 p.m.; Albert Gallatin at Woodland Hills, 6 p.m.; Uniontown at Penn Hills, 6 p.m.

Class 3A

Section 2

McGuffey at Charleroi, 7:30 p.m.

Class A

Section 2

Geibel at Monessen, 5:30 p.m.

Nonsection

Belle Vernon at South Park, 7:30 p.m.; Bentworth at Waynesburg, 7:30 p.m.; Brashear at West Mifflin, 7:30 p.m.; Franklin Regional at Latrobe, 7:30 p.m.; Hempfield at Penn-Trafford, 6 p.m.; Leechburg at Kiski Area, 6 p.m.; North Hills at Hopewell, 7:30 p.m.

Hockey

Monday’s results

PIHL

Class 3A

Butler at Mt. Lebanon (n)

Class 2A

Baldwin 4, Moon 1

Franklin Regional 6, Penn-Trafford 4

Mars 5, Quaker Valley 4

Hampton at Pine-Richland (n)

Hempfield at Upper St. Clair (n)

Class A

Blackhawk 8, Deer Lakes 7

Chartiers Valley 3, Wheeling Park 2

Indiana 6, Kiski Area 4

Freeport at West Allegheny (n)

Meadville at Montour (n)

South Fayette at Wheeling Central Catholic (n)

Division II

Bishop Canevin at Knoch (n)

McDowell at Burrell (n)

Tuesday’s schedule

PIHL

Class 3A

Cathedral Prep at Peters Township, 7 p.m.; North Allegheny at Central Catholic, 7 p.m.; Seneca Valley at Canon-McMillan, 9 p.m.

Class A

Greensburg Salem at Norwin, 7:10 p.m.; Sewickley Academy at Fox Chapel, 9 p.m.; Westmont Hilltop at Bishop McCort, 7:15 p.m.

Division II

Trinity at Connellsville, 7 p.m.

Swimmming

Boys

Monday’s results

WPIAL

Class 2A

Nonsection

Norwin 97, Blackhawk 37

South Park 71, Keystone Oaks 54

Girls

Monday’s results

WPIAL

Class 2A

Nonsection

Keystone Oaks 85, South Park 61

Norwin 95, Blackhawk 72

Wrestling

Monday’s results

WPIAL team tournament

Class 3A

Preliminary round

At Canon-McMillan

Chartiers Valley 60, Hampton 17

Franklin Regional 54, Peters Township 30

South Fayette 44, Indiana 27

Trinity 60, West Mifflin 12

Monday’s summary

WPIAL team tournament

Class 3A

Preliminary round

Franklin Regional 54, Peters Township 30

106: Carter Dibert (FR) wbf

113: Finn Solomon (FR) p. Luca Attanucci, 1:41

120: Garrett Thompson (FR) p. Jack Kail, 1:27

126: Colton Camacho (FR) p. Will Kail, 1:28

132: Zach McCann (FR) p. Tyler Derose, 2:57

138: Mason Spears (FR) p. Carson Glenn, 0:52

145: Colin Brady (FR) p. Jordan Marosz, 3:47

152: Donovan McMillon (PT) p. Jonah Hartman, 1:12

160: Coltin Jezioro (PT) p. Christo Marion, 0:44

170: Jeff Markert (PT) p. Jacob Brand, 2:57

182: Brandon Matthews (PT) p. Charlie Hough, 1:05

195: Austin Vance (FR) wbf

220: Dylan Singleton (FR) p. Zac Bublak, 1:03

285: Grant Nelson (PT) wbf

WPIAL team tournament

Class 3A

First round (quarterfinal matches to follow)

Wednesday’s schedule

All first round matches start at 6 p.m.

At Kiski Area

North Allegheny vs. Connellsville; South Fayette vs. Kiski Area

At Canon-McMillan

Franklin Regional vs. Canon-McMillan; Thomas Jefferson vs. Greensburg Salem

At Hempfield

Chartiers Valley vs. Hempfield; Mt. Lebanon vs. Waynesburg

At Seneca Valley

Norwin vs. Butler; Trinity vs. Seneca Valley

Semifinals and championship

Saturday at Norwin, 4 and 6 p.m.

Class 2A

First round (quarterfinal matches to follow)

Wednesday’s schedule

All first round matches start at 6 p.m.

At Burrell

McGuffey vs. Keystone Oaks

Bye: Burrell

At Beth-Center

Derry vs. South Park; Southmoreland vs. Beth-Center

At Quaker Valley

Quaker Valley vs. Valley; Laurel vs. Elizabeth Forward

At Burgettstown

Freedom vs. Washington; Hopewell vs. Burgettstown

Semifinals and championship

Saturday at Chartiers-Houston, noon and 2 p.m.

To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.

Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.