Archive

High school scores, summaries and schedules: Jan. 27, 2018 | TribLIVE.com
News

High school scores, summaries and schedules: Jan. 27, 2018

High schools

Basketball

Boys

Saturday’s results

PBC Legends Classic (at Moon)

Canon-McMillan 63, North Hills 41

Central Catholic 47, Moon 45

Monessen 80, Bishop Canevin 52

Pittsburgh Classic (at Montour)

Blackhawk at Montour (n)

North Allegheny 54, Aliquippa 48

Our Lady of the Sacred Heart 78, Beaver Falls 73

Quaker Valley 67, Lincoln Park 59

WPIAL

Class 4A

Section 3

Belle Vernon 68, Uniontown 53

South Fayette 45, McGuffey 30

Class 2A

Section 1

Leechburg 64, Greensburg Central Catholic 56

Section 2

Carmichaels 49, Jefferson-Morgan 46

Nonsection

Baldwin 54, West Allegheny 50

New Castle at Farrell, ppd.

Springdale 60, Mapletown 40

Sto-Rox at Perry Traditional Academy, ppd.

District 8

Nonsection

Westinghouse at Grove City, ppd.

Saturday’s summaries

WPIAL

Class 6A

Section 2

Baldwin 54, West Allegheny 50

West Allegheny2151212—50

Baldwin1391220—54

WA: Dre Baldwin 14, Jackson Faulk 13, Isaiah Crowe 12. B: Jeremy Jenkins 18, Christian Barr 17.

Class 4A

Section 3

Belle Vernon 68, Uniontown 53

Uniontown11101814—53

Belle Vernon13251317—68

U: Billy Deshields 17, Trenton Uphold 10, Kam Fitzgerald 10. BV: Derek Thomas 17, Joey Sabolek 16, Jarod Hartman 10.

Quaker Valley 67, Lincoln Park 59

Lincoln Park11221610—59

Quaker Valley15132118—67

LP: Keeno Holmes 23, Tanner Mathos 10, Andre Wilder 10. QV: Ryan Stowers 21, Danny Conlan 20, Coletrane Washington 17.

Class 2A

Section 1

Leechburg 64, Greensburg Central Catholic 56

Leechburg12141721—64

GCC1720910—56

L: Christian Hack 16, John Miskinis 14, Connor McDermott 14, Dylan Cook 11. GCC: Geoff Helm 18, Joel LoNigro 12.

Nonsection

Canon-McMillan 63, North Hills 41

Canon-McMillan12211614—63

North Hills79916—41

C-M: Jason Fowlkes 17, Kenyon Lewis 14, Tommy Samosky 11. NH: Kamron Taylor 14, Garret Barto 12.

Central Catholic 47, Moon 45 (OT)

Central Catholic131011112—47

Moon14137110—45

CC: Luke Nedrow 23. M: Austin Ryan 10, Connor Ryan 10.

Monessen 80, Bishop Canevin 52

Bishop Canevin10121614—52

Monessen23192117—80

BC: Sean Weldon 24, Brian De Schon 10, Aidan Logan 10. M: Cory Fleming 22, Isaiah Allums 18, Lyndon Henderson 15, Darius Stevenson 11.

Springdale 60, Mapletown 40

Mapletown00040—40

Springdale00060—60

S: Dylan Zezza 14, Demitri Fritch 12.

Trinity Christian 82, Cheswick Christian Academy 33

Cheswick Christian Academy91356—33

Trinity Christian24182515—82

CCA: Isaiah Malloy 15. TC: Michael Brush 18, Clarke Merritt 12, Benjamin Blackburn 12, Zechary Wu 11.

Girls

Saturday’s results

Bethel Park Classic

Bishop Canevin 54, Cardinal Wuerl North Catholic 40

North Allegheny 57, Bethel Park 43

Oakland Catholic 56, North Hills 39

Peters Township 47, Hampton 37

Upper St. Clair 50, Seneca Valley 45

Pittsburgh Classic (at Montour)

Montour 48, Westinghouse 41

WPIAL

Class 2A

Section 1

Our Lady of the Sacred Heart 64, Washington 34

Section 3

Greensburg Central Catholic 67, Serra Catholic 45

Nonsection

Aquinas Academy 67, Geibel 27

Burgettstown 42, Waynesburg 26

Hempfield 60, Altoona 42

Kennedy Catholic 41, Neshannock 34

Latrobe 79, Derry 43

Mohawk 68, West Middlesex 53

New Castle 59, Farrell 54

Pine-Richland 44, Connellsville 36

South Fayette 55, South Park 43

District 6

Nonsection

Blairsville 53, Bishop Guilfoyle 46

Saturday’s summaries

WPIAL

Nonsection

Aquinas Academy 67, Geibel 27

Aquinas Academy2222194—67

Geibel143100—27

AA: Mary Casamassa 27, Chloe Scioscia 10. G: Gabby Yourish 13.

Bishop Canevin 54, Cardinal Wuerl North Catholic 40

Bishop Canevin12111021—54

Cardinal Wuerl North Catholic491215—40

BC: Bri Allen 19. NC: Dani Short 21.

Burgettstown 42, Waynesburg 26

Burgettstown00042—42

Waynesburg00026—26

Hempfield 60, Altoona 42

Altoona129813—42

Hempfield11141322—60

A: Olivia Hudson 13. H: Allison Podkul 30, Sarah Liberatore 13.

Latrobe 79, Derry 43

Derry914911—43

Latrobe33102412—79

D: Kam Kelly 13. L: Laura Graytok 19, Shelby Wetzel 13, Rachel Ridilla 12.

North Allegheny 57, Bethel Park 43

North Allegheny1520175—57

Bethel Park7151110—43

NA: Rachel Martindale 25, Lizzy Groetsch 12. BP: Kamryn Lach 12, Madelyn Dziezgowski 10.

Oakland Catholic 56, North Hills 39

North Hills681114—39

Oakland Catholic16101515—56

NH: Abigail McElhaney 11, Lexi Kotwica 11. OC: Alexis Sestric 15, Cierra Christian 13, Sierra DeAngelo 12, Jayde Boyd 10.

Pine-Richland 44, Connellsville 36

Pine-Richland116189—44

Connellsville76716—36

P-R: Kayla Graf 14, Taylor Brenner 10. C: Lauren Bubarth 11, Dani Wormack 10.

South Fayette 55, South Park 43

South Park12101011—43

South Fayette14151412—55

SP: Cassidy Zandier 14, Kasey Kastroll 11. SF: Maura Castelluci 11, Jordyn Caputo 11.

Upper St. Clair 50, Seneca Valley 45

Seneca Valley861219—45

Upper St. Clair718169—50

SV: Madelyn Karchut 13, McKenna Gross 10. USC: Kennedy Bayer 11, Lindsay Meyer 10, Liv McClelland 10.

Class 2A

Section 1

OLSH 64, Washington 34

OLSH20102212—64

Washington149011—34

OLSH: Ashley Norling 21, Jocelyn Nagy 10, Kennede Mickle 10. W: Carley Allen 16.

Section 3

Greensburg Central Catholic 67, Serra Catholic 45

Serra Catholic912816—45

GCC13221517—67

S: Rylan German 11, Gigi Mele-Madigan 11. GCC: Bella Skatell 21, Melina Maietta 17, Anna Eisaman 15.

District 6

Nonsection

West Shamokin 57, Karns City 36

Karns City610515—36

West Shamokin1413237—57

KC: Emily Hegedus 28. WS: Olivia Fusaro 22, Shelby Clowser 16, Madison Valyo 14.

Swimming

WCCA Championships

Boys

Team Scores

Penn-Trafford 372, Franklin Regional 302, Hempfield 293, Norwin 204, Kiski Area 199, Belle Vernon 180, Mt. Pleasant 149, Latrobe 144, Derry 125, Greensburg Salem 79, The Kiski School 63, Ligonier Valley 30, Burrell 24, Yough 10

Event Results

200 Medley Relay: 1. Hempfield (Adam Toth, Todd Wilson, Nolan Steeley, Gavin Mayo), 1:40.38; 2. Penn-Trafford, 1:40.63; 3. Belle Vernon, 1: 41.97

200 Freestyle Relay: 1. Hempfield (Gavin Mayo, Todd Wilson, Brian Wilson, Adam Toth), *1:29.01; 2. Penn-Trafford, 1:30.72; 3. Franklin Regional, 1: 31.08

400 Freestyle Relay: 1. Penn-Trafford (Luke Babik, John Sandala, Zachary Snelling, Jacob Yant), 3:16.81; 2. Kiski Area, 3:21.78; 3. Belle Vernon, 3: 24.53

50 Freestyle: 1. Gavin Mayo, Hempfield, 21.48; 2. Luke Babik, Penn-Trafford, 22.28; 3. Ethan Tulenko, Norwin, 22.36

100 Freestyle: 1. Ian Shahan, Belle Vernon, 48.03; 2. Ethan Tulenko, Norwin, 48.79; 3. Luke Babik, Penn-Trafford, 48.86

200 Freestyle: 1. Joshua Madzy, Kiski Area, 1:46.27; 2. Austin Prokopec, Penn-Trafford, 1:49.57; 3. William rites, Greensburg Salem, 1: 50.84

500 Freestyle: 1. Ben Yant, Penn-Trafford, 5:00.32; 2. Jordan Prokopec, Penn-Trafford, 5:03.27; 3. Anthony Piraino, Franklin Regional, 5:05.92

100 Butterfly: 1. Brenden Brzozowski, Kiski Area, 53.71; 2. John Sandala, Penn-Trafford, 54.14; 3. Elias Holm, Franklin Regional, 55.04

100 Backstroke: 1. Ian Shahan, Belle Vernon, *53.12; 2. Joshua Madzy, Kiski area, 53.58; 3. Gavin Mayo, Hempfield, 53.92

100 Breaststroke: 1. Robert Spekis, Belle Vernon, 59.76; 2. Todd Wilson, Hempfield, 1:01.24; 3. Patrick Cavanaugh, Franklin Regional, 1: 01.71

200 IM: 1. Patrick Cavanaugh, Franklin Regional, 2:00.35; 2. Brenden Brzozowski, Kiski area, 2:01.88; 3. Zachary Snelling, Penn-Trafford, 2: 02.88

1-Meter Dive: 1. Mason Fishell, Franklin Regional, 509.20; 2. Logan Sherwin, Penn-Trafford, 481.40; 3. Jackson Patula, Penn-Trafford, 332.75

* Denotes meet record

Girls

Team Scores

Hempfield 344, Franklin Regional 343.5, Penn-Trafford 295.5, Norwin 236, Latrobe 217, Mt. Pleasant 189, Derry 136, Kiski Area 133, Greensburg Salem 90, Burrell 76, Ligonier Valley 55, Belle Vernon 34, Southmoreland 24

Event Results

200 Medley Relay: 1. Franklin Regional (Abigail Ramey, Evelyn Siler, Lily Wang, Baylee Horvath), 1:52.43; 2. Norwin, 1:54.86; 3. Mt. Pleasant, 1: 55.92

200 Freestyle Relay: 1. Hempfield (Maddy Cisco, Zoey Wilson, Taylor Dahl, Emily Smith), 1:41.25; 2. Penn-Trafford, 1:41.32; 3. Franklin Regional, 1: 41.76

400 Freestyle Relay: 1. Penn-Trafford (Corina Paszek, Amanda Graves, Rachel Sich, Hannah Muro) 3:39.69; 2. Hempfield, 3:39.96; 3. Franklin Regional, 3: 40.86

50 Freestyle: 1. Heather Gardner, Mt. Pleasant, *23.38; 2. Rylee Jackson, Latrobe, 24.72; 3. Michelle Lopes, Franklin Regional, 24.75

100 Freestyle: 1. Michelle Lopes, Franklin Regional, 53.90; 2. Zoey Wilson, Hempfield, 54.07; 3. Maddy Cisco, Hempfield, 55.23

200 Freestyle: 1. Zoey Wilson, Hempfield, 1:58.03; 2. Hannah Muro, Penn-Trafford, 1:59.50; 3. Francesca Nemetz, Hempfield, 2: 00.57

500 Freestyle: 1. Laura DiNunzio, Franklin Regional, 5:23.31; 2. Emily Smith, Hempfield, 5:27.24; 3. Alyssa Tomb, Penn-Trafford, 5:29.43

100 Butterfly: 1. Meredith Pepka, Kiski Area, 1:00.49; 2. Francesca Nemetz, Hempfield, 1:01.16; 3. Courtney Kosanovic, Norwin, 1: 01.23

100 Backstroke: 1. Hannah Muro, Penn-Trafford, 1:00.66; 2. Rylee Jackson, Latrobe, 1:01.65; 3. Shannon Geer, Hempfield, 1: 02.79

100 Breaststroke: 1. Heather Gardner, Mt. Pleasant, *1:05.57; 2. Abigail Ramey, Franklin Regional, 1:08.14; 3. Evelyn Siler, Franklin Regional, 1: 08.70

200 IM: 1. Abigail Ramey, Franklin Regional, 2:10.17; 2. Corina Paszek, Penn-Trafford, 2:11.63; 3. Elizabeth Smeltzer, Norwin, 2: 18.67

1-Meter Dive: 1. Taylor Miller, Latrobe, 486.60; 2. Paige Kalik, Penn-Trafford, 469.80; 3. Jordyn Miller, Latrobe, 390.35

* Denotes meet record

Wrestling

WPIAL

Class AAA

Preliminary round

Monday’s schedule

Shaler vs. Upper St. Clair at Franklin Regional, 6 p.m.; Moon at Franklin Regional, 7:30 p.m.; Belle Vernon vs. Armstrong at Franklin Regional, 6 p.m.; Thomas Jefferson vs. Mars at Franklin Regional, 7:30 p.m.

First round

Wednesday’s schedule

Shaler/Upper St. Clair at Canon-McMillan, 6 p.m.; Peters Township vs. Hampton at Canon-McMillan, 6 p.m.

Hempfield vs. West Allegheny at Seneca Valley, 6 p.m.; Franklin Regional/Moon at Seneca Valley, 6 p.m.; Belle Vernon/Armstrong at Waynesburg, 6 p.m.; Trinity vs. Connellsville at Waynesburg, 6 p.m.; Greensburg Salem vs. North Allegheny at Kiski Area, 6 p.m.; Thomas Jefferson/Mars at Kiski Area, 6 p.m.

Class AA

First round

Wednesday’s schedule

Mt. Pleasant vs. Burgettstown at Burrell, 6 p.m.; South Fayette vs. Fort Cherry at McGuffey, 6 p.m.; South Side Beaver at McGuffey, 6 p.m.; Keystone Oaks at Derry, 6 p.m.; Elizabeth Forward vs. Valley at Derry, 6 p.m.; Beth-Center vs. Beaver at Freedom, 6 p.m.; Quaker Valley at Freedom, 6 p.m.

Bye: Burrell

To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.


TribLIVE commenting policy

You are solely responsible for your comments and by using TribLive.com you agree to our Terms of Service.

We moderate comments. Our goal is to provide substantive commentary for a general readership. By screening submissions, we provide a space where readers can share intelligent and informed commentary that enhances the quality of our news and information.

While most comments will be posted if they are on-topic and not abusive, moderating decisions are subjective. We will make them as carefully and consistently as we can. Because of the volume of reader comments, we cannot review individual moderation decisions with readers.

We value thoughtful comments representing a range of views that make their point quickly and politely. We make an effort to protect discussions from repeated comments either by the same reader or different readers

We follow the same standards for taste as the daily newspaper. A few things we won't tolerate: personal attacks, obscenity, vulgarity, profanity (including expletives and letters followed by dashes), commercial promotion, impersonations, incoherence, proselytizing and SHOUTING. Don't include URLs to Web sites.

We do not edit comments. They are either approved or deleted. We reserve the right to edit a comment that is quoted or excerpted in an article. In this case, we may fix spelling and punctuation.

We welcome strong opinions and criticism of our work, but we don't want comments to become bogged down with discussions of our policies and we will moderate accordingly.

We appreciate it when readers and people quoted in articles or blog posts point out errors of fact or emphasis and will investigate all assertions. But these suggestions should be sent via e-mail. To avoid distracting other readers, we won't publish comments that suggest a correction. Instead, corrections will be made in a blog post or in an article.