Archive

ShareThis Page
Trib HSSN individual wrestling rankings for week of Feb. 11, 2019 | TribLIVE.com
High School Wrestling

Trib HSSN individual wrestling rankings for week of Feb. 11, 2019

Paul Schofield
744162ptrACtourney11012019
Chaz Palla | Tribune-Review
Quaker Valley’s JohnRocco Kazalas defeats Mt Lebanon’s Jackson Gray 6-3 in the 145lbs bout during the ACWT Saturday Jan. 19, 2019 at Fox Chapel Area High School.

Trib HSSN individual wrestling rankings

Class AAA

106: 1. Dylan Chappell, Seneca Valley (32-4); 2. Carter Dibert, Franklin Regional (30-1); 3. Vince Citrano, Plum (24-3); 4. Mason Prinkey, Connellsville (24-5); 5. Dylan Coy, North Allegheny (28-3).

113: 1. Alejandro Herrera-Rondon, Seneca Valley (36-1); 2. Kyle Burkholder, Hempfield (25-5); 3. Finn Solomon, Franklin Regional (27-6); 4. Jimmy Baxter, Canon-McMillan (21-9); 5. Kelin Laffey, Pine-Richland (19-5).

120: 1. Kurtis Phipps, Norwin (28-2); 2. Ryan Sullivan, Shaler (23-1); 3. Logan Seliga, Belle Vernon (22-6); 4. Cole Homet, Waynesburg (33-6); 5. Garrett Thompson, Franklin Regional (24-9).

126: 1. Darren Miller, Kiski Area (30-1); 2. Colton Camacho, Franklin Regional (31-2); 3. Kenny Hayman, Canon-McMillan (25-8); 4. Jared Keslar, Connellsville (25-5); 5. Jordan Watters, West Allegheny (24-4).

132: 1. Sam Hillegas, North Hills (29-0); 2. Gabe Willochell, Latrobe (21-3); 3. Zach McCann, Franklin Regional (16-2); 4. Jason Geyer, Seneca Valley (28-7); 5. John Altieri, Norwin (19-7).

138: 1. Ty Linsenbigler, Hempfield (29-3); 2. Nick Coy, Penn-Trafford (23-4); 3. Mason Spears, Franklin Regional (25-5); 4. Nathan Lukez, Pine-Richland (24-4); 5. Drew Vlasnik, Seneca Valley (25-8).

145: 1. Jackson Gray, Mt. Lebanon (21-8); 2. Trey Howard, Waynesburg (29-3); 3. Enzo Morlacci, Kiski Area (27-7); 4. Antonio Amelio, Seneca Valley (23-12); 5. Tyler Kocak, Hampton (20-8).

152: 1. Cam Conner, Kiski Area (35-1); 2. Alex Weber, Thomas Jefferson (31-2); 3. Nick Montalbano, Seneca Valley (21-9); 4. Luca Augustine, Waynesburg (34-5); 5. Cole Spencer, Pine-Richland (19-5).

160: 1. Jack Blumer, Kiski Area (30-3); 2. Ty McGeary, West Allegheny (25-4); 3. Colby Morris, Waynesburg (33-4); 4. Jake Richardson, Mars (16-2); 5. Mac Stout, Mt. Lebanon (24-7).

170: 1. Gerrit Nijenhuis, Canon-McMillan (31-3); 2. Nick Delp, Kiski Area (33-2); 3. Jon Hoover, North Allegheny (32-1); 4. Jeff Market, Peters Township (23-2); 5. A.J. Ryan, Indiana (24-2).

182: 1. Luke Stout, Mt. Lebanon (29-1); 2. Scott Joll, Belle Vernon (25-5); 3. Brandon Matthews, Peters Township (24-1); 4. Nico Flati, West Allegheny (23-8); 5. Logan Harmon, Armstrong (12-1).

195: 1. Max Shaw, Thomas Jefferson (26-0); 2. Justin Hart, Hampton (22-4); 3. Cole Whitmer, Trinity (26-2); 4. Brayden Roscosky, Kiski Area (28-5); 5. Luke Montgomery, Bethel Park (16-2).

220: 1. Ogden Atwood, Armstrong (20-0); 2. Ryan Weinzen, Norwin (26-3); 3. Troy Kuhn, Kiski Area (16-5); 4, Trent Patrick, Greensburg Salem (16-4); 5. Dillon Ferretti, Hempfield (24-8).

285: 1. Jake Slinger, Upper St. Clair (26-0); 2. Isaiah Vance, Hempfield (25-3); 3. Nathan Hoaglund, Mt. Lebanon (24-6); 4. Quentin Franklin, South Fayette (23-7); 5. Zach Cypher, Norwin (22-6).

Class AA

106: 1. Joey Fischer, South Park (26-0); 2. Kace Sabedra, Derry (18-12); 3. Luke Geibig, Mt. Pleasant (23-9).

113: 1. Ryan Michaels, Elizabeth Forward (29-1); 2. Nicholas Salerno, Burrell (23-6); 3. Noah Gnibus, Mt. Pleasant (20-8).

120: 1. Ian Oswalt, Burrell (35-2); 2. Noah Teeter, Mt. Pleasant (24-8); 3. Jim Gwyer, Beth-Center (32-5).

126: 1. Ty Cymmerman, Derry (28-5); 2. Jack Bruce, Blairsville (21-6); 3. Jett Pattison, McGuffey (27-6).

132: 1. Connor Redinger, Quaker Valley (25-5); 2. Bryan Gaul, Burrell (16-6); 3. Jason Baker, Derry (26-7).

138: 1. Jacob Ealy, Hopewell (29-2); 2. A.J. Corrado, Burrell (27-6); 3. Kenny Duschek, Freedom (24-8).

145: 1. John Rocco Kazalas, Quaker Valley (27-2): 2. Shane Kemper, Burgettstown (27-4); 3. Jake Pail, Freedom (26-7).

152: 1. Trent Schultheis, Freedom (24-4); 2. Ethan Barr, McGuffey (29-6); 3. Trey Weinell, Derry (27-8).

160: 1. Thayne Lawrence, Frazier (15-3); 2. Austin Mele, Burrell (31-5); 3. Patrick Cutchember, Quaker Valley (25-2).

170: 1. Christian Clutter, McGuffey (32-2); 2. Noah Hutcherson, Valley (12-4); 3. Danny McCarthy, Burrell (16-9).

182: 1. Dayton Pitzer, Mt. Pleasant (30-1); 2. Austin Walley, Ellwood City (26-1); 3. Bryson Miller, Freedom (20-5).

195: 1. Dom Fundy, Beth-Center (21-2); 2. John Vargo, Bentworth (18-4); 3. Geoff Magin, Quaker Valley (18-7).

220: 1. Dom DeLuca, Derry (27-1); 2. Jacob Baker, Beth-Center (28-7); 3. Connor Forest, Hopewell (24-4).

285: 1. Gerald Comedy, Washington (20-1); 2. Dave Schuffert, Valley (23-2); 3. Riley Kemper, Burgettstown (26-6).

Paul Schofield is a Tribune-Review staff writer. You can contact Paul at [email protected] or via Twitter @Schofield_Trib.