Archive

Trib HSSN individual wrestling rankings for week of Jan. 28, 2019 | TribLIVE.com
High School Wrestling

Trib HSSN individual wrestling rankings for week of Jan. 28, 2019

Paul Schofield
687121gtrWCCAwrestle01010619
Chaz Palla | Tribune-Review
Hympfield’s Ty Linsenbigler beats Franklin Regional’s Mason Spears in the 138 weight class during the WCCA wrestling tournament Saturday, Jan. 5, 2019 at Norwin High school.

Trib HSSN individual wrestling rankings

Class AAA

106: 1. Dylan Chappell, Seneca Valley (21-3); 2. Carter Dibert, Franklin Regional (23-1); 3. Vince Citrano, Plum (19-2); 4. Dylan Coy, North Allegheny (27-1); 5. Mason Prinkey, Connellsville (20-5).

113: 1. Alejandro Herrera-Rondon, Seneca Valley (27-1); 2. Kyle Burkholder, Hempfield (22-5); 3. Finn Solomon, Franklin Regional (23-5); 4. Marino Angelicchio, Latrobe (20-5); 5. Noah Hunkele, Mars (14-3).

120: 1. Kurtis Phipps, Norwin (26-1); 2. Ryan Sullivan, Shaler (19-1); 3. Logan Seliga, Belle Vernon (18-6); 4. Cole Homet, Waynesburg (28-5); 5. Garrett Thompson, Franklin Regional (22-7).

126: 1. Colton Camacho, Franklin Regional (24-2); 2. Kenny Hayman, Canon-McMillan (22-7); 3. Jared Keslar, Connellsville (22-5); 4. Jordan Watters, West Allegheny (24-4); 5. Michael Zacur, Thomas Jefferson (19-7).

132: 1. Sam Hillegas, North Hills (26-0); 2. Darren Miller, Kiski Area (27-1); 3. Gabe Willochell, Latrobe (21-3); 4. Zach McCann, Franklin Regional (10-2); 5. John Altieri, Norwin (16-8).

138: 1. Ty Linsenbigler, Hempfield (27-3); 2. Mason Spears, Franklin Regional (19-5); 3. Drew Vlasnik, Seneca Valley (18-7); 4. Chase Kranitz, Norwin (18-4); 5. Dajauhn Hertzog, Greensburg Salem (24-3).

145: 1. Nick Coy, Penn-Trafford (21-4); 2. Trey Howard, Waynesburg (25-4); 3. Enzo Morlacci, Kiski Area (23-7); 4. Jackson Gray, Mt. Lebanon (17-7); 5. Tyler Kocak, Hampton (17-5).

152: 1. Cam Conner, Kiski Area (31-1); 2. Alex Weber, Thomas Jefferson (29-2); 3. Nick Montalbano, Seneca Valley (17-8); 4. Luca Augustine, Waynesburg (28-4); 5. Cole Spencer, Pine-Richland (19-5).

160: 1. Jack Blumer, Kiski Area (26-3); 2. Ty McGeary, West Allegheny (25-4); 3. Mac Stout, Mt. Lebanon (24-5); 4. Colby Morris, Waynesburg (28-4); 5. Jake Richardson, Mars (12-2).

170: 1. Nick Delp, Kiski Area (27-2); 2. Jon Hoover, North Allegheny (31-1); 3. Jeff Market, Peters Township (18-1); 4. A.J. Ryan, Indiana (13-2); 5. John Bachar, Penn-Trafford (13-6).

182: 1. Gerrit Nijenhuis, Canon-McMillan (27-2); 2. Luke Stout, Mt. Lebanon (27-1); 3. Scott Joll, Belle Vernon (24-4); 4. Brandon Matthews, Peters Township (17-1); 5. Logan Harmon, Armstrong (12-1).

195: 1. Max Shaw, Thomas Jefferson (24-0); 2. Brayden Roscosky, Kiski Area (25-4); 3. Luke Montgomery, Bethel Park (16-2); 4. Harvey Rauch, Upper St. Clair (16-6); 5. Justin Hart, Hampton (20-3).

220: 1. Ogden Atwood, Armstrong (14-0); 2. Ryan Weinzen, Norwin (24-3); 3. Trent Patrick, Greensburg Salem (15-4); 4. Dillon Ferretti, Hempfield (22-8); 5. Quinn Murray, Upper St. Clair (26-3).

285: 1. Jake Slinger, Upper St. Clair (26-0); 2. Isaiah Vance, Hempfield (25-3); 3. Nathan Hoaglund, Mt. Lebanon (22-6); 4. Quentin Franklin, South Fayette (23-6); 5. Zach Cypher, Norwin (20-6).

Class AA

106: 1. Joey Fischer, South Park (23-0); 2. Luke Geibig, Mt. Pleasant (19-7); 3. Colton McCallen, Derry (18-4).

113: 1. Ryan Michaels, Elizabeth Forward (18-1); 2. Nicholas Salerno, Burrell (15-5); 3. Noah Gnibus, Mt. Pleasant (17-6).

120: 1. Ian Oswalt, Burrell (26-2); 2. Noah Teeter, Mt. Pleasant (22-7); 3. Jim Gwyer, Beth-Center (21-4).

126: 1. Ty Cymmerman, Derry (20-4); 2. Jack Bruce, Blairsville (14-5); 3. Jett Pattison, McGuffey (20-3).

132: 1. Connor Redinger, Quaker Valley (18-5); 2. Bryan Gaul, Burrell (20-5); 3. Jason Baker, Derry (16-6).

138: 1. Jacob Ealy, Hopewell (12-1); 2. A.J. Corrado, Burrell. (20-5); 3. Donavon Chambers, Ellwood City (18-5).

145: 1. JohnRocco Kazalas, Quaker Valley (20-2): 2. Shane Kemper, Burgettstown (19-3); 3. Jake Pail, Freedom (13-4).

152: 1. Trent Schultheis, Freedom (7-3); 2. Ethan Barr, McGuffey (19-5); 3. Patrick Brewer, Mt. Pleasant (17-12).

160: 1. Thayne Lawrence, Frazier (16-4); 2. Austin Mele, Burrell (22-5); 3. Patrick Cutchember, Quaker Valley (19-2).

170: 1. Christian Clutter, McGuffey (22-2); 2. Noah Hutcherson, Valley (13-5); 3. Geoff Magin, Quaker Valley (12-6).

182: 1. Dayton Pitzer, Mt. Pleasant (27-1); 2. Austin Walley, Ellwood City (20-1); 3. Bryson Miller, Freedom (11-5).

195: 1. Dom Fundy, Beth-Center (19-2); 2. John Vargo, Bentworth (13-4); 3. Garrett Boone, McGuffey (11-3).

220: 1. Dom DeLuca, Derry (20-1); 2. Jacob Baker, Beth-Center (19-5); 3. Ryan Mauro, Southmoreland (8-2).

285: 1. Gerald Comedy, Washington (20-1); 2. Dave Schuffert, Valley (22-3); 3. Riley Kemper, Burgettstown (18-6).

Paul Schofield is a Tribune-Review staff writer. You can contact Paul at [email protected] or via Twitter @Schofield_Trib.