Archive

ShareThis Page
WPIAL boys basketball playoff field set | TribLIVE.com
High School Basketball

WPIAL boys basketball playoff field set

727391PTRUSCLebo13020619
Christopher Horner | Tribune-Review
Mt. Lebanon’s Hayden Mitchell shoots a three-pointer over Upper St. Clair’s David Pantelis during their game Tuesday, Feb. 5, 2019, at Mt. Lebanon High School.

The final WPIAL boys basketball playoff field is set as 78 teams will begin the Path to the Pete with the hopes of striking gold in early March.

There were three ties for fourth place, with West Allegheny and Thomas Jefferson in Section 1-5A and Blackhawk and Beaver in Section 2-4A splitting head-to-head matches and each qualifying for the district postseason.

Springdale and Apollo-Ridge tied for fourth in Section 1-2A, but only the Dynamos are playoff bound as they swept both games against the Vikings.

Here is the final list of teams that have qualified for the boys basketball playoffs, which begin Feb. 15.

Class 6A

(SET with 12 playoff teams which means there will be four first-round byes)

Pine-Richland

Butler

North Allegheny

Seneca Valley

Mt. Lebanon

Upper St. Clair

Canon-McMillan

Peters Township

Latrobe

Fox Chapel

Penn-Trafford

Connellsville

Class 5A

(SET with 13 playoff teams which means there will be three first-round byes)

Penn Hills

Woodland Hills

McKeesport

Albert Gallatin

Moon

Chartiers Valley

Montour

Thomas Jefferson

West Allegheny

Mars

Franklin Regional

Shaler

Hampton

Class 4A

(SET with 13 playoff teams which means there will be three first-round byes)

Highlands

Knoch

Derry

Freeport

Ambridge

New Castle

Quaker Valley

Beaver

Blackhawk

Uniontown

Ringgold

South Park

Belle Vernon

Class 3A

(SET with 16 playoff teams which means no first-round byes and no preliminary-round games)

Lincoln Park

Aliquippa

Neshannock

Beaver Falls

North Catholic

Seton LaSalle

Keystone Oaks

Avonworth

Deer Lakes

Steel Valley

Valley

Shady Side Academy

Washington

McGuffey

Charleroi

Southmoreland

Class 2A

(SET with 12 playoff teams which means there will be four first-round byes)

Winchester Thurston

Sto-Rox

Summit Academy

Springdale

Serra Catholic

Jeannette

California

Brentwood

Our Lady of the Sacred Heart

Sewickley Academy

South Side Beaver

Shenango

Class A

(SET with 12 playoff teams which means there will be four first-round byes)

Vincentian Academy

Cornell

Nazareth Prep

Union

Monessen

Bishop Canevin

Geibel Catholic

West Greene

St. Joseph

Greensburg Central Catholic

Leechburg

Clairton

Don Rebel is a Tribune-Review staff writer. You can contact Don at [email protected] or via Twitter @TheDonRebel.